Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (960)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (9)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Length (English)
- (762)
- (2)
- (15)
Length (Metric)
- (2)
- (15)
- (762)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
16
–
30
of
807
results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Refrigerated |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Source of B-complex Vitamins, Chromium and Selenium, also used to bake bread, ferment wine, beer and Ethanol production |
| Species | S. cerevisiae |
| Components | Carbohydrate 77.1%, Protein 8%, Fat 2.3%, Fiber 0.8%, Water 11.1% |
|---|---|
| Format | Granules |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as pet nutrition and natural pet food |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as a supplement for cell culture and in numerous cellular processes |
| Components | Protein (N x 6.25) 92%, Moisture 6%, Ash 4.1%, Fat (PE extract) 0.8%, Fiber (crude) 0.25%, Calcium 0.15%, Phosphorus 0.8%, Sodium 1.3%, Potassium 0.05%, Particle Size 90% through 100 mesh, pH (water slurry) 7.1, Standard Plate Count <10000/g, Salmonella Ne gative, Yeast-Mold <100/g, Trypsin Inhibitor 4.9 to 7.3 mg/g protein |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Soy Protein isolated used in preparing animal research diets |
| Product Type | Animal Diet |
|---|
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 0.2286 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 9 in. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Solid/Semisolid - Greasy or Creamy |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Lard is commonly used in the preparation of research animal test diets |
| Species | Rat |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Components | Calcium Carbonate 21%, Copper Sulfate.5H2O 0.039%, Ferric Phosphate 1.47%, Man ganese Sulfate.H2O 0.02%, Ma gnesium Sulfate.7H2O 9%, Potassium Aluminum Sulfate 0.009%, Potassium Chloride 12%, Potassium Phosphate Monobasic 31%, Potassium Iodide 0.005%, Sodium Chloride 10.5%, Sodium Fluoride 0.057%, Tricalcium Phosphate 14.9% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| Species | Rat |
MP Biomedicals Monkey Diet, Semi-purified, Powder
Semi-purified monkey diet. Contains whole wheat, corn meal, casein and other nutritious items.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Casein Hydrolysate Enzymatic, Powder
Casein hydrolysate enzymatic is recommended for use as Animal diet
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Animal diet |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Format | Powder |
| Length (Metric) | 0.3048 m |
| Product Type | Animal Diet |
| Length (English) | 1 ft. |
| Storage Requirements | Room Temperature |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |